ИСТОРИЯ…............................ПОДПИСА НА АБДУЛХАМИД ХАН ВТОРИ
Един от писарите в сарая, Есад Бей разказва:
Една нощ получих много важна шифрована телеграма. За да подпише Султан Абдулхамид Хан, почуках на вратата на спалнята му. Врата не се отвори. След като почаках малко, отново почуках на вратата. Пак не се отвори. Когато щях да почукам за трети път, вратата се отвори. Султана се показа, с кърпата избърсваше лицето си. Каза ми:
"Сине, извини ме, че те накарах да чакаш! Още при първото почукване на вратата станах. След като идваш в това време на нощта, разбрах, че носиш много важен документ. Бях без абдест. Не съм сложил подпис на нито един документ на тази държава, без абдест. Забавих се, защото извърших абдест. Прочети документа слушам!..."
Прочетох документа. Произнесе Бесмеле и го подписа. И каза: "Иншааллах да е за добро!"
СОХБЕТ..................................................................МОЛИТВИТЕ НА ЕЗАНА
Ресулюллах “салляллаху алейхи ве селлем” казва:
“При четенето на езан прочетете тази молитва:
“Ве ене ешхеду ен ля иляхе илляллаху вахдеху ла шерикелех ве ешхеду енне Мухаммеден абдюху ве ресулюх ве радитю билляхи раббен ве бил-ислами динен ве би Мухаммедин салляллаху алейхи ве селлеме ресуллен небиййа”.
В друг хадис-и шериф казва: “О, мой юммет. След привършване на езана прочетете тази молитва:
“Аллахумме раббе ха зихид-даветит-таммети вес-салятил-каимети ати Мухаммеденил-весилете вел фадилете вед-дереджетер-рефиате веб’асху мекамен махмудениллези ве’адтеху иннеке ля тухлифул-миад”.